10 rzeczy, dla których warto spędzić urlop w Sztutowie

Sztutowo to niewielka miejscowość leżąca na Mierzei Wiślanej, którą co roku odwiedza wielu turystów spragnionych odpoczynku nad morzem. Ta rybacka wioska jest wymarzonym miejscem na wakacyjny urlop nie tylko ze względu na swoje położenie, ale także z uwagi na liczne atrakcje turystyczne znajdujące się w jej najbliższej okolicy.

Oto 10 najważniejszych atutów Sztutowa, dzięki którym urlop tutaj jest zawsze udany!

1. Plaża w Sztutowie – ma 3 kilometry, z których wyodrębniono 100 – metrowe kąpielisko strzeżone. Od miasteczka oddziela ją pas pięknego lasu, który jest idealnym miejscem na orzeźwiające spacery lub poranny jogging.

2. Baza noclegowa – w Sztutowie można znaleźć każdy rodzaj noclegu, gdyż są tu ośrodki wczasowe, pensjonaty, apartamenty, pokoje gościnne, a także domki letniskowe i pola namiotowe (telefony i adresy – http://meteor-turystyka.pl).

3. Smaczne jedzenie – zapewniają go liczne bary, jadłodajnie oraz smażalnie świeżych ryb.

4. Rejsy statkiem – z małej przystani w Sztutowie w okresie wakacyjnym odpływa kilka razy dziennie niewielki statek, który zabiera turystów w rejs po Mierzei Wiślanej. Można podczas niego poznać wyjątkową florę i faunę np. rezerwat ornitologiczny stworzony dla kormoranów i czapli siwych.

5. Bliskość Trójmiasta – jeśli ktoś zdecyduje się na nocleg w Sztutowie, może przy okazji zwiedzić oddalone o niecałe 40 km Trójmiasto. Warto wybrać się tam samochodem i jechać przez Mikoszewo, gdzie odbywa się przeprawa promowa przez Wisłę. Jest to duża atrakcja szczególnie dla najmłodszych.

6. Bliskość Elbląga – miasto to jest również oddalone od Sztutowa o około 40 km, które warto odwiedzić choćby po to, by zobaczyć odrestaurowane kamienice na Starym Mieście, katedrę św. Mikołaja, Bramę Targową oraz Kanał Elbląski.

7. Przejażdżki Żuławską Koleją Dojazdową – jest to kolej wąskotorowa, która aktualnie jeździ wyłącznie w wakacje na odcinku Nowy Dwór Gdański – Mikoszewo (przez Sztutowo). Podróż nią pozwala ujrzeć piękno Żuław Wiślanych, a także zobaczyć wyjątkowy zabytek hydrotechniczny – kolejowy most obrotowy z początku XX w.

8. Bursztyn – plaże w okolicy Sztutowa znane są z tego, że właśnie na nich można znaleźć bursztyny. Na poszukiwania „bałtyckiego złota” najlepiej wybrać się tuż po wschodzie słońca, szczególnie po sztormie – wówczas szanse na znalezienie kamyczków są naprawdę duże! Warto także odwiedzić Muzeum Bursztynnictwa znajdujące się w pobliskim Jantarze.

9. Sporty wodne – dla miłośników wodnego szaleństwa Mierzeja Wiślana jest wymarzonym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych – na Zalewie Wiślanym można żeglować, zaś na morskich falach uprawiać windsurfing (szkoła windsurfingu znajduje się np. w Krynicy Morskiej).

10. Muzeum Stutthof w Sztutowie – jest to teren obozu koncentracyjnego, który powstał jeszcze w 1939 r. i w którym do końca wojny zginęło około 65 tysięcy ludzi. To miejsce, choć nie kojarzy się z beztroskimi wakacjami, po prostu trzeba odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>