Jezioro Gardno w Rowach

Wielu turystów, wybierających się na urlop nad morze Bałtyckie, obawia się niesprzyjającej plażowaniu pogody oraz monotonii nadmorskiego wypoczynku. Dlatego też szukają na wakacyjny pobyt miejsca, gdzie poza plażą i morzem znajdują się inne atrakcje, które mogą umilić i urozmaicić ich urlop. Pod tym względem wartym do rozważenia miejscem na wczasy są Rowy. Ta niewielka nadbałtycka wioska, sprzyja różnym formom wypoczynku, a przy tym przytulne oferty noclegowe w Rowach prezentują wygodne pokoje o zróżnicowanym standardzie i cenie.

Podczas pobytu w Rowach warto wybrać się nad pobliskie jezioro Gardno. Jest to jedno z większych jezior przybrzeżnych w Polsce, jego powierzchnia wynosi niemal 2,5 tys. ha, natomiast głębokość nie jest zbyt duża – maksymalnie wynosi ok. 2,6 m. Obszar jeziora w całości włączony jest w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Na wyspie Kamiennej (niewielka wysepka na jeziorze) znajduje się natomiast rezerwat przyrody. Jest to ścisły rezerwat faunistyczny, w jego obrębie ochronie podlegają lęgowiska kormorana czarnego i mewy srebrzystej. Jezioro charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami do uprawiania windsurfingu. Sprzyjają temu odpowiednie wiatry, te które w ciągu dnia wieją od morza, mają najczęściej siłę nieprzekraczającą 3 stopnia w skali Beauforta, a właśnie taki wiatr idealnie nadaje nadaje się do przeprowadzania szkoleń windsurfingowych. Jezioro Gardno bardzo chętnie odwiedzane jest także przez żeglarzy, chociaż muszą oni tu uważać na zdradzieckie prądy i miejscami muliste dno. Na jeziorze istnieje także możliwość wędkowania, zarówno z brzegu jak i z łódki. Pamiętać tylko należy, że jezioro znajduje się w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego, a co za tym idzie wędkowanie podlega wielu obostrzeniom, z którymi warto się zapoznać przed udaniem się na zarzucenie wędki.

3 thoughts on “Jezioro Gardno w Rowach

  1. Jestem zapalonym wędkarzem i już szykuję sprzęt na weekend w Rowach. Raz w roku organizujemy sobie taki męski wyjazd z kijem w ręku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>