Kłodzko – Szczeliniec Wielki

Kotlina Kłodzka to miejsce, które w wyjątkowy sposób pokazuje, jak piękny jest Dolny Śląsk w całej swojej rozciągłości. To tutaj krzyżują się kultury, historia i handel pomiędzy trzema krajami, które miały swój wpływ na Ziemi Kłodzką. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że region ten jest najlepszym dowodem na to jak silnie historia odciska się na wszystkim wokół nas. Niemniej jednak Kotlina Kłodzka to przede wszystkim natura, która jest tutaj doskonałym walorem pozwalającym na oderwani się od codzienności.

Obok stolicy tego mikroregionu czyli Kłodzka, tereny mają do zaoferowania o wiele więcej. Faktem jest, że to właśnie największe miasto regionu gwarantuje turystom najlepszą komfortowy wypoczynek (Kłodzko noclegi / portal meteor) i najwięcej połączeń z pozostałą częścią województwa. Warto jednak skorzystać z możliwości jakie daje przebywanie w Kłodzku. Będąc bowiem w tutaj koniecznie należy udać się na wycieczkę do Szczelińca Wielkiego. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który osiąga wysokość 919 metrów nad poziomem morza. Trzeba przy tym zaznaczyć, że góra sama w sobie nie jest masywem, którego zdobycie zalicza się do korony najwyższych szczytów. Jednak to co można zobaczyć na samym szczycie Szczelińca Wielkiego jest niewątpliwie niezapomnianym widokiem. Chcąc zdobyć najwyższą górę najprościej jest udać się do wsi Karłów. Od tego miejsca do wierzchołka Szczelińca Wielkiego prowadzi ponad 600 kamiennych schodów. Dzięki temu „wspinaczka” na szczyt tego masywu nie jest wyczynem ponad siły nawet mało doświadczonych osób. Będąc tam można nie tylko podziwiać panoramę, ale także skupić swoja uwagę na piękne bloki skalne, którymi usiany jest wręcz płaski wierzchołek Szczelińca. Warto także zwrócić uwagę na miejsca, w których śnieg utrzymuje się aż do lipca. To, co przesądza o wyjątkowości to piękne tarasy widokowe. Wspięcie się na szczyt jest oczywiście wyczynem samym w sobie, ale to panorama, która rozpościera się z wierzchołka jest prawdziwym celem takiego wyczynu. Jeżeli uda się trafić na dogodne warunki pogodowe możliwe jest podziwianie krajobrazów sięgających aż po Karkonosze. Trzeba także nadmienić, że na szczycie Szczelińca Wielkiego znajduje się schronisko, w którym można skorzystać z bufetu oraz miłych chwil przy kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>