Śladami ks. Bronisława Świeykowskiego po Gorlicach

Gorlice to miasto niezwykłe. Miejsce skonstruowania pierwszej na świecie lampy naftowej, natomiast kilkadziesiąt lat później było świadkiem jednej z największych bitew I wojny światowej. Zaś wojennym burmistrzem Gorlic był wówczas człowiek wyjątkowy i zupełnie nieschematyczny – ks. Bronisław Świeykowski. Ksiądz początkowo w ogóle nie planował kariery kapłańskiej. Od zawsze pociągała go nauka i technika, a karierę wojskową – podobnie jak zaręczyny – przerwała mu kontuzja głowy, odniesiona podczas ćwiczeń konnych. Po święceniach kapłańskich nie zarzucił bogatych zainteresowań – dużo czytał, kolekcjonował różne rzeczy, a nawet na własną rękę prowadził badania naukowe. W 1896 r. został proboszczem parafii w Gorlicach, z którymi związał się do końca życia.

Do wybuchu I wojny światowej zdołał zgromadzić kolekcję ponad 20 tys. motyli, a także pokaźny zbiór minerałów – wszystkie eksponaty zbierał własnoręcznie. Posiadał również kilka egzotycznych zwierząt – w tym małpkę Koko, która dzięki instynktowi ocaliła mu życie podczas bombardowania w 1915 r. Ksiądz Bronisław od początku posługi w Gorlicach aktywnie angażował się w życie publiczne miasta. Obywatele ufali mu do tego stopnia, że gdy po rozpoczęciu okupacji rosyjskiej w 1914 r. władze Gorlic uciekły z miasta, rada miasta powierzyła mu stanowisko burmistrza wojennego. Przez półroczny okres okupacji, naznaczony krwawymi potyczkami, głodem i zimnem, ksiądz burmistrz Bronisław Świeykowski codziennie troszczył się o mieszkańców – niezależnie od wyznania i narodowości. Wśród ogromu spraw nie zapominał o swoich kapłańskich obowiązkach, szczególnie codziennej mszy świętej. Funkcję burmistrza ks. Bronisław piastował również podczas bitwy o Gorlice, która rozpoczęła się 2 maja 1915 r., a przestał ją pełnić dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dwudziestoleciu międzywojennym pozostawał aktywnym społecznikiem i gorliwym kapłanem, a podczas II wojny światowej pracował jako kapelan szpitala w Gorlicach. W tych dniach wsławił się również ratowaniem Polaków i Żydów prześladowanych przez Gestapo. Zmarł w 1956 r. a jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną i religijną. Ksiądz Bronisław Świeykowski to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w polskiej historii, niezwykłość tę powiększa fakt, iż jego biografia jest bardzo mało znana wśród Polaków. Z tego względu warto pogłębić swoją wiedzę o bohaterskim księdzu-burmistrzu. Pomóc w tym może nocowanie w Gorlicach – miasto posiada dobrze zorganizowaną bazę wypoczynkową, złożoną głównie z hoteli, zajazdów i pensjonatów. Dzięki temu spędzenie kilku dni w mieście ks. Świeykowskiego jest łatwe do zaplanowania i zorganizowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>