Zamość – zabytki

Jeżeli zależy ci na spędzeniu urlopu w urokliwym miasteczku położonym na wschodzie Polski, to koniecznie musisz przyjechać do Zamościa. To zaledwie 70-tysięczne miasto zostało przemyślanie skonstruowane. Celem jego założycieli i projektantów było stworzenie miasta idealnego i takim też miał być Zamość. Plan jego ścisłego centrum miał opierać się na antropomorficznym obrazie człowieka witruwiańskiego – ideału jeżeli chodzi proporcje. Centralną część Starego Miasta, które jest otoczone fortyfikacjami obronnymi stanowi Rynek Wielki. W jego głównej części znajduje się ratusz miejski, który po licznych przebudowach swój obecny kształt osiągnął dopiero w połowie osiemnastego wieku. To wówczas monumentalny budynek został otoczony ogromnymi schodami prowadzącymi do jego wnętrza. Również podczas tej przebudowy powstała ponad 50-metrowa wieża, która obecnie góruje nad miastem.

Każdego lata na Rynku Wielkim ustawiana jest ogromna scena, na której można oglądać liczne występy artystyczne takie jak koncerty, pokazy teatralne czy rozmaite festiwale. W obrębie rynku znajduje się wiele lokali gastronomicznych, w których istnieje możliwość zjedzenia smacznego posiłku. W okresie letnim, przy sprzyjającej pogodzie na płycie Rynku Wielkiego wystawiane są także ogródki kawiarniane.

Jeżeli chcesz podczas jednej wizyty zobaczyć jak najwięcej atrakcji w Zamościu, to koniecznie zaraz po przyjeździe do miasta udaj się do miejscowego Punktu Informacji Turystycznej. Sprzedawana jest tam Zamojska Karta Turystyczna, która uprawnia do jednokrotnego, bezpłatnego wejścia do takich zabytków jak między innymi Muzeum Zamojskiego, Muzeum Fortyfikacji, Trasy Podziemnej czy Tarasu Widokowego. Ponadto nabywając kartę za czterdzieści złotych będziesz mógł skorzystać z wielu zniżek w hotelach i restauracjach. Zamość jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą Polski. Bez trudu dojedziesz tu komunikacją publiczną z różnych stron naszego kraju. Znajdziesz tu także bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową (meteor-turystyka.pl/noclegi,zamosc,0.html). Znajduje się tu bowiem wiele obiektów noclegowych przeznaczonych dla turystów o różnych preferencjach. Osoby, które wybierają podróże niskobudżetowe bez trudu znajdą nocleg w schronisku młodzieżowym lub niedrogim pensjonacie. Z kolei na odwiedzających o bardziej wysublimowanych gustach czekają luksusowe hotele oferujące noclegi w bardzo wysokim standardzie. Aby mieć pewność, że po przyjeździe będzie się gdzie zatrzymać, to warto wcześniej dokonać rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>